Eiropas Savienības mazajos un vidējos uzņēmumos atgriežas izaugsme.

Posted on Updated on

UEAPME Eiropas Savienības amatniecības un MVU barometrs par 2015.gada otro pusgadu rāda, ka Eiropas Savienībā mazie un vidējie uzņēmumi (MVU) pauž lielāku pārliecību par savu ekonomisko nākotni: indekss palielinājies par 2,7 procentpunktiem, sasniedzot 75% visā Eiropas Savienībā salīdzinot ar pavasara pētījumu. Samazinās arī konfidences plaisa starp dienvidvalstīm un perifēriju ar ziemeļvalstīm un Centrāleiropu pēc valstu parādu krīzes. UEAPME MVU Barometrs parāda, ka MVU pārsniedza savas ekspektācijas par 2015.gada pirmo pusgadu visos ekonomikas indikatoros. Otrajā pusgadā ikviens MVU sektors sagaida uzlabojumus.

ES MVU vairākums tomēr ziņo, ka viņu situācija ir neitrāla, tā pārspējot pozitīvās atsauksmes. Galvenie iemesli uzlabojumiem vērojami pieaugošā iekšējā pieprasījumā, kas sniedz lielāku pārliecību vietējiem pakalpojumu sniedzējiem, kamēr lielāki MVU ražotāji jau guvuši pozitīvu peļņu no eksporta orientētas ekonomikas atveseļošanās salīdzinājumā ar 2014.gada otro pusgadu.

Latvijas Biznesa savienības valdes priekšsēdētājs Eduards Filippovs uzsver, ka “Ievērojamie konfidences uzlabojumi UEAPME MVU Biznesa klimata indeksā norāda, ka Eiropas ekonomika atgūstas un Latvijas MVU ir jākļūst aktīvākiem šajā pirktspējīgā tirgū.”

Aptauja uzrāda pastāvīgu ekonomikas ekspansiju, īpaši Eiro zonā, ko pavada zemās preču cenas un nesenā Eiro vērtības pazemināšanās. Tomēr izaugsme ir nepietiekama, lai radītu papildus darba vietas vai palielinātu investīcijas, kas ir kritiski svarīgi, lai radītu ilgtermiņa izaugsmi.

Plaisa starp ziemeļiem/centru ar dienvidiem/perifēriju samazinās. Šajā pusgadā atšķirības starp diviem reģioniem sasniedz zemāko līmeni kopš valsts parādu krīzes. Konfidences līmenis Dienvideiropā ir audzis par 5,1 procentiem pirmā semestrī un MVU sagaida, ka pārvarēs neitrālo 70 procentu atzīmi otrā pusgadā. Tas rāda, ka strukturālās reformas sniedz atdevi.

Katrs no ekonomikas indikatoriem MVU Barometrā rāda uzlabojumus kopš 2015.gada pirmā pusgada. Svarīgi, ka katrs no sešiem kritērijiem pārsniedza gaidītos rezultātus, ko pavadīja vēl augstākas ekspektācijas otrajā pusgadā. Reālā ekonomika tuvojas izaugsmes periodam. Tajā pašā laikā redzams, ka MVU izmanto esošo jaudu un neredz vajadzību jaunām investīcijām un papildus personāla piesaistei tuvākā nākotnē, izņēmums ir ražojošais sektors. Tādēļ MVU nepieciešama stabila ekonomikas politika un labāki kreditēšanas nosacījumi, kas pārnesīs šos pozitīvos signālus pastāvīgā un ilgtspējīgā ekonomikas izaugsmē.

Latvijas Biznesa savienības padomes priekšsēdētāja Elīna Egle uzsver, ka ”galvenā atziņa no ES MVU Barometra ir tā, ka Eiropas MVU atgriezīsies uz ekonomikas izaugsmes ceļa nākošā pusgadā, bet stabilitāti un nākamos mērījumus uzlabos iekšējā pieprasījuma pieaugums, kas ir nozīmīga investīciju un darba vietu radīšanas komponente.”

(1) Papildinformācija: Latvijas Biznesa savienība ir vienīgā Latvijas MVU pārstāvošā darba devēju organizācija Eiropas Savienībā – Eiropas Amatniecības, mazo un vidējo uzņēmumu asociācijā (UEAPME). UEAPME ir 80 biedru organizācijas, kas nosedz 12 miljonus uzņēmumu un 55 miljonus strādājošo Eiropā. UEAPME ir Eiropas līmeņa sociālais partneris. Vairāk: http://www.ueapme.com/ vai sekojiet Twitter kontam: @UEAPME.

 

Kontakti: Latvijas Biznesa savienības valdes priekšsēdētāja Eduarda Filippova, tālr.: 29247037;

e-pasts: eduards.filippovs@savieniba.lv

Latvijas MVU interneta vietne: www.savieniba.lv Facebook: Latvijas-Biznesa-savienība

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s