Eiropas Savienībā MVU atgūstas ātrāk, nekā gaidīts, bet nenoteiktība pieaug

Posted on Updated on

MVU uzņēmējdarbības klimats sasniedz 76,1 %, palielinoties par 16,3 punktiem.

Briselē prezentētais MVU uzņēmējdarbības klimata indekss liecina par strauju MVU atveseļošanos Eiropā. Tas palielinājies par 16,3 punktiem līdz 76,1 %, salīdzinot ar 2021.gada pavasarī reģistrēto vājo rezultātu 59,8%.

SMEunited prezidents Alban Maggiar norādīja, ka stingro ierobežošanas pasākumu mīkstināšana Eiropā, kā arī vakcinācijas shēmu panākumi ir ļāvuši strauji uzlabot MVU saimniecisko darbību.

Neskaoties uz to, MVU klimata indekss joprojām atpaliek no Eiropas ekonomikas vidējā rādītāja. Patiesībā krīze MVU ir skārusi vairāk nekā citus uzņēmumus, jo tie ir spēcīgāk koncentrējušies uz individuālo pakalpojumu nozari, kuru galvenokārt skāra ar Covid apkarošanu saistītie ierobežojumi.

Iepazīstinot ar jaunāko MVU barometru, ko gatavo SMEunited ekonomikas un fiskālās politikas darba grupa, tās direktors Gerhards Hjūmers (Gerhard Huemer) atzīmēja, ka pēdējā pusgada rezultāti ir daudz labāki, nekā prognozēts. MVU atgūstas, atkal atverot biznesus, kā arī ir ieguvēji no pastāvīgiem atbalsta pasākumiem un spēcīgām atveseļošanas programmām lielākajā daļā Eiropas dalībvalstu. Tas ļāvis palielināt apgrozījumus un veikt papildus investīcijas.
Pie šī Hjūmera kungs norādīja arī uz pieaugošo MVU nākotnes nenoteiktību. Šāds noskaņojums izriet no barometra rezultātiem, un daļēji tas ir saistīts ar pašreizējo resursu nepietiekamību un no tā izrietošo enerģijas un izejvielu cenu pieaugumu. Tas īpaši ietekmē ražošanas un būvniecības uzņēmumus, mazāk pakalpojumus. Vienlaikus MVU šķiet pārliecināti par savu biznesu, proti, tiek prognozēts pieaugums apgrozījumā, investīcijās, pasūtījumos un nodarbinātībā. Ir signāli par MVU nodomiem turpmākajos mēnešos pieņemt darbā vairāk darbinieku.

Pēc SMEunited ziņotā, lai izietu cauri pašreizējai nenoteiktībai, Eiropas un dalībvalstu politikā galvenā uzmanība būtu jāpievērš piegādes un cenu pieauguma stabilizēšanai. Tas jāpapildina ar pienācīgu līdzsvaru starp savstarpēji pastiprinošām investīcijām un reformām, kuru mērķis ir virzīt digitālo un zaļo pāreju.

Latvijas Biznes savienības valdes priekšsēdētājs Eduards Filippovs:
„Es ļoti ceru, ka arī Latvijas MVU pievienojas šim pacēluma vilnim, tomēr nekaidrība nākotnes perspektīvās un joprojām nepārvarētā COVID krīze un tam pakārtotā normatīvā regulējuma ietekme krasi mazina mūsu optimismu. Pilnīgi pievienojos tam, ka maksimālas pūles ir jāpieliek, lai stabilizētu piegādes un resursu pieejamību par pieņemamu cenu, lai noturētu konkurētspēju. Daudzām individuālo pakalpojumu jomām Latvijā joprojām ir jāspēj pielāgoties nemitīgām pārmaiņām un jācīnās par savu izdzīvošanu.“

Pilns MVU barometra ziņojums pieejams šeit: https://www.smeunited.eu/admin/storage/smeunited/barometer-21h2-final.pdf

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s