MVU Eiropā atgūstas, Latvijas MVU jāatgūst optimisms!

Posted on Updated on

sme-indexLatvijas Biznesa savienība vērš uzmanību uz Eiropas Amatniecības, mazo un vidējo uzņēmumu asociācijas (UEAPME) ‘’Mazo un vidējo uzņēmumu biznesa klimata indeksa’’ rezultātiem 2016.gada otrajā pusgadā.  MVU biznesa klimata indekss sasniedz 75,5 punktus, atspoguļojot stabilu un pozitīvu situācijas novērtējumu Eiropas MVU vidū. Ziemeļ- un Dienvideiropā tendences ir līdzīgas. Ziemeļvalstu ekonomiku negatīvi ietekmē Lielbrtitānijas Brexit, savukārt dienvidvalstis saskaras ar negatīvu ietekmi, ko radījusi Ģrieķijas situācija, kas uzlabojas, un sarežģītās politiskās un ekonomiskās situācijas Itālijā, kas ir pasliktinājusies. Turklāt iekšējais pieprasījums beidzot ir ietekmējis būvniecības nozari, kas virza atjaunošanās procesus pakalpojumu sektorā. Sagaidāms, ka nākošais pusgads iezīmēs pozitīvu ainu MVU sektorā Eiropā, neraugoties uz joprojām zemo investīciju līmeni. Šādu pozitīvu klimatu jānodrošina arī Latvijā.


“MVU Eiropā turpina augt, Latvijā MVU ir nosargājuši savus peļņas rādītājus, tādēļ jāpieliek visas pūles, lai pamatoti radītu labvēlīgu augsni biznesa attīstībai.” uzsver Elīna Egle, Latvijas Biznesa savienības padomes priekšsēdētāja. ‘’Eiropas MVU biznesa klimata indekss liecina par stabilitāti un MVU optimistiski raugās uz nākošo pusgadu. Rādītāji apliecina uzlabojums salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem un ir cerības, ka šis pusgads sniegs  pirmos pozitīvos rādītājus pēc krīzes sākumu 2008.gadā”.

Tomēr pasaules ģeopolitiskie jautājumi, piemēram, Ķīnas ekonomikas palēnināšanās, sankcijas pret Krieviju un nesenais Brexit var ietekmēt ekonomikas izaugsmi Eiropā. Piemēram, Lielbritānijas, Īrijas un Dānijas indekss pasliktinājies par 9 punktiem un šobrīd uzrāda 68.2 punktus.

Līdzīgi kā Eiropā, arī Latvijā paredzama būvniecības nozares atgūšanās. Iekšējais pieprasījums aktivizējies pakalpojumu sektorā pateicoties augstākam patēriņa līmenim, savukārt būvniecības nozare ilgu laiku atpalika. Tagad mājsaimniecības atsāk ieguldīt privāto mājokļu celtniecībā, kas kāpina pieprasījumu pēc būvniecības uzņēmumu pakalpojumiem. Pieprasījums ir palielinājies pateicoties zemām hipotekāro kredītu procentu likmēm un pieaugošām īres maksām, kas padara ieguldījumus īpašumos pievilcīgākus.

Neskatoties uz MVU pozitīvo noskaņojumu, investīciju līmenis ir joprojām zems, salīdzinot ar apgrozījuma un nodarbinātības rādītāju pieaugumu.  Tas norāda, ka Eiropas MVU joprojām nav pārliecības par ilgtermiņa attīstību un uzņēmumi vilcinās investēt papildu jaudās un jaunos produktos.
Latvijas Biznesa savienības padomes priekšsēdētāja Elīna Egle ir pārliecināta, ka ‘’Gan Eiropā kopumā, gan Latvijā ir jāuzlabo konkurētspēja un uzņēmējdarbības vide MVU, lai mudinātu tos ieguldīt attīstībā, izstrādāt jaunus produktus, tā veicinot izaugsmi un labāku darba vietu rašanos. MVU jāsniedz labāka piekļuve finansējumam turpmākām investīcijām un jāsamazina nedrošība par tādiem jautājumiem kā nodokļi, Brexit u.c., kas tiek risināti politiskā un ierēdniecības līmenī.’’

Lai sniegtu praktisku atbalstu tautsaimniecībai un nodarbinātībai, Latvijas Biznesa savienība īsteno iniciatīvu ‘’Atbalsti mazo biznesu!’’. Iniciatīvas ietvaros tiek atzīmēta arī Mazā biznesa diena š.g. 19.novembrī, kas sniedz iespēju ikvienam iedzīvotājam labāk iepazīt MVU produktus un ikdienu. Iniciatīvas organizētāji aicina iedzīvotājus apskatīt mazo biznesu Latvijas kartē interneta vietnē http://www.mazabiznesadiena.lv vai Facebook profilā ‘’AtbalstiMazoBiznesu’’ un sveikt Mazā biznesa dienā. Iniciatīvu ‘’Atbalsti mazo biznesu!’’ un Mazā biznesa dienu stiprina: ‘’SEB Banka’’, ‘’Altum’’, ‘’Rīgas Centrāltirgus’’, atbalsta: Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, Rīgas dome, Latvijas Pašvaldību savienība, informē: ziņu aģentūra ‘’LETA’’, ‘’Latvijas Avīze’’, ‘’Dienas Bizness’’ un ‘’iFinanses’’.

Papildu informācija:
Eiropas Amatniecības un MVU barometrs tiek veidots balstoties uz UEAPME biedru vērtējumu dažādos Eiropas reģionos. Latvijā datus sniedz Latvijas Biznesa savienība. MVU biznesa klimata indekss uzrāda uzņēmumu vidējos rādītājus no 100 (pozitīvi vai neitrāli) līdz 0  (negatīvi).
UEAPME ir darba devēju organizācija, kas pārstāv Eiropas Savienības un kandidātvalstu amatniecību, tirdzniecību un MVU. UEAPME veido 80 biedru organizācijas, kas aptver vairāk nekā 12 miljonus uzņēmumu ar 55 miljoniem darbinieku. UEAPME ir Eiropas sociālais partneris. Plašāka informācija http://www.ueapme.com/ vai Twitter: @UEAPME.

Kontakti:
Eduards Filippovs, Latvijas Biznesa savienības valdes priekšsēdētājs, e-pasts: eduards.filippovs@savieniba.lv, tālr.: 29247037

Latvijas MVU interneta vietne: http://www.savieniba.lv Facebook.com/Latvijas-Biznesa-savienība
Iniciatīvas ”Atbalsti mazo biznesu” interneta vietne: http://www.mazabiznesadiena.lv
E-pasts: info@mazabiznesadiena.lv Facebook/AtbalstiMazoBiznesu Twitter: AtbalstiMazo

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s