SME Assembly 2017 iespēja iedvesmai, pārdomām un kontaktiem

Posted on Updated on

Ikgadējā SME Assembly 2017 šogad norisinājās Tallinā, sniedzot iespēju vairāk nekā 300 dalībniekiem no Eiropas, un ne tikai, satikties, diskutēt un dibināt jaunus kontaktus. Tās norisē iezīmējās vairāki vadmotīvi: nosacījumi jaunuzņēmumu (start-up) izaugsmei (scale-up), nepieciešamība četrām ES brīvībām pievienot piekto – datu brīvu pārvietošanos un nākotnes attīstības scenāriji 21.gadsimta uzņēmumiem.

 

Viens no centrālajiem jautājumiem, par ko diskutēja pasākuma dalībnieki bija start-up vide, kas jāveido tāda, lai ne tikai varētu rasties jaunuzņēmumi (start-up), bet arī tiem būtu iespēja izaugt (scale-up). Mind the Bridge pārstāvis A.Onetti iepazīstināja ar datiem, kas skaidri parāda to, ka Eiropas lielie uzņēmumi šobrīd ir daudz kūtrāki pērkot jaunuzņēmumus, salīdzinot ar situāciju ASV, tāpēc daudzi jaunuzņēmumi reģistrē savu darbību tieši tur, tā ietekmējot Eiropas attīstību.

Viens no Igaunijas ES prezidentūras stūrakmeņiem ir e-jautājumi un iespējas paplašināt e-pakalpojumu pieejamību ikvienam. Viena no prioritātēm skar arī aicinājumu ES četrām brīvībām (brīva personu, preču, pakalpojumu un finanšu pārvietošanās) pievienot piekto brīvību – brīvu datu pārvietošanos starp uzņēmumiem, valdībām un valstīm, lai radītu plašākas iespējas atvērto datu izmantošanai un atkārtotai izmantošanai, vienlaikus nopietni parūpējoties par šo datu drošību.

Runājot par nākotnes perspektīvām, Natālija Hataļska no Infuture Hatalska Foresight Institute, iepazīstināja ar vairākiem iespējamiem attīstības scenārijiem, kas var ietekmēt Eiropas uzņēmumu darbību jau tuvākajā nākotnē, ņemot vērā ekonomiskus, sociālus, tehnoloģiskus u.c. attīstības faktorus. Saskaņā ar N.Hataļskas pētījumiem iespējami šādi scenāriji: 1) “Strādāt līdz mūža galam” – to nosaka straujā Eiropas novecošanās, kuras rezultātā jau 2050.gadā 1/3 iedzīvotāju būs vecumā virs 60.gadiem, attiecīgi šobrīd esošā pensiju sistēma vairs nebūs pastāvētspējīga, kas liks cilvēkiem turpināt strādāt, lai nodrošinātu iztikas līdzekļus; 2) “Nevajadzīgā šķira” – pateicoties tehnoloģiju attīstībai, vairākums šodienas darbu paveiks roboti, līdz ar to samazinot darba iespējas cilvēkiem, padarot tos pat “nevajadzīgo šķiru”; 3) “Darbinieks uz stundu” – saistībā ar jaunās paaudzes, tā saukto “millenials” dzīves pozīciju, arvien mazāk darbinieki nākotnē vēlēsies strādāt pastāvīgā darbā, tā vietā piedāvājot savus pakalpojumus periodiski, dažādiem uzņēmumiem; 4) “Uz mirušas planētas nav darba vietu” – ņemot vērā klimata pārmaiņas, pastāv iespēja, ka tālākā nākotnē nebūs darba vietu un uzņēmumu, jo planētas ekosistēma vairs nebūs piemērota cilvēkiem; 5) “Caur stikla durvīm” – ņemot vērā vispārējo attīstību atklātības virzienā, arvien biežākos “wikileaks” u.c. trauksmes cēlēju nopludinātos datus, nākotnē uzņēmumi būs spiesti rēķināties ar pilnīgu atklātību to darbībā. Saskaņā ar aptauju, kas tika veikta pasākuma laikā – 49% klātesošo uzskatīja, ka visticamākais attīstības scenārijs ir “Darbinieks uz stundu” un 41%, ka “Strādāt līdz mūža galam” arī ir  ticams attīstības scenārijs.

SME Assembly laikā arī norisinājās European Enterprise Promotion Awards, kurā tika apbalvoti šī ikgadējā konkursa uzvarētāji. Finālistu vidū bija arī divi Latvijas iesniegtie projekti: Ekonomikas ministrijas iniciatīva “Atbalsts uzņēmējiem” un Latvijas Universitātes Studentu biznesa inkubators. Latvijas pārstāvji gan šogad laurus neplūca.

Nākošā SME Assembly notiks 2018.gada 19.-21. novembrī Austrijas pilsētā Grācā. Vairāk par SME Assembly http://ec.europa.eu/growth/smes/business-friendly-environment/small-business-act/sme-assembly_en

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s