Pašvaldību ieguldījums uzņēmējdarbības vides attīstībā kļūst arvien mērķtiecīgāks: indeksa ‘’Investīcijām draudzīgākā pašvaldība’’ rezultāti

Posted on Updated on

indekss_adazi

Šodien, 15.novembrī, ‘’Mazā biznesa dienas sagaidīšanas konferencē’’ pirmo reizi tika atvērts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un Latvijas Biznesa savienības indekss ‘’Investīcijām draudzīgākā pašvaldība’’, kurā piedalījās 80 no 119 Latvijas pašvaldībām.
Indekss ‘’Investīcijām draudzīgākā pašvaldība’’ uzrāda pašvaldību kvantitatīvos sociāli ekonomiskos rādītājus, kas nozīmīgi uzņēmējdarbības attīstībai noteiktā teritorijā un sniedz iespēju pašvaldībām veikt pašnovērtējumu par darbībām investīciju piesaistē, uzņēmējdarbības un nodarbinātības veicināšanā, kā arī tiešo un netiešo atbalstu uzņēmējdarbības attīstībā, izvērtējot noteiktā laika periodā sasniegtos rezultātus. Indekss atspoguļo arī pašvaldību aptaujas rezultātus un pašvaldību praktiskās darbības investīciju vides sekmēšanā.


Atzinības raksti pasniegti pasniegti pirmo trīs vietu ieguvējiem trīs pašvaldību grupās.  Novērtēti indeksa rādītāji un atzīmēta rezultatīvāko pašvaldību darbība 2016.gadā. Atbilstoši pašvaldību grupām indeksā piedalās:

  • 59 no 89 novadiem ar vietējas nozīmes attīstības centriem;
  • 15 no 21 novadiem ar reģionālas nozīmes attīstības centriem;
  • 7 no 9 republikas nozīmes pilsētām.

Indeksa izveidē iesaistījās žūrija – pārstāvji no: Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Latvijas Biznesa savienības, Latvijas Pašvaldību savienības, Latvijas Lielo pilsētu asociācijas, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras, ‘’ALTUM’’ un SIA ‘’Lursoft’’.

Latvijas Biznesa savienības padomes priekšsēdētāja Elīna Egle: ‘’Indekss sniedz mums iespēju raidīt signālus gan uzņēmējiem, gan pašvaldībām, lai nākotnē sadarbība un informācijas apmaiņa starp vieniem un otriem notilktu arvien produktīvāk.  Uzņēmēju lēmumi par investīcijām vizbiežāk ir balstīti uz finanšu-ekonomiskajiem apsvērumiem, savukārt pašvaldību ieinteresētība uzņēmējdarbības attīstībā  ir pamats ilgtspējīgai attīstībai.’’
Indekss izstrādāts iniciatīvas ‘’Atbalsti mazo biznesu!’’ un Mazā biznesa dienas ietvaros, kas šogad norisināsies visā Latvijā, 19.novembrī un kurā jau iesaistās vairāk kā 5000 uzņēmumu.  Indekss veicina pieredzes apmaiņu un stiprina pašvaldību atbalstu uzņēmējdarbībai un nodarbinātībai. Uzsverot, ka 94% Latvijas biznesa veido mikro un mazie uzņēmumi. Mikro un mazie uzņēmumi nodarbina 67% no visiem darbiniekiem Latvijā reģistrētajos uzņēmumos, nodrošinot 45% no Latvijas uzņēmumu kopējā apgrozījuma.

Par indeksu:
Indeksa 1.daļa. Statistika par 2015.gadu šādos rādītājos (40% īpatsvars indeksā; SIA ‘’Lursoft’’ aprēķini):
1. Aktīvo uzņēmumu skaits uz 1000 iedzīvotājiem
2. Darbinieku skaits novada uzņēmumos pret iedzīvotāju skaitu (2016.gada dati), (%)
3. Kopējais apgrozījums (2015.gada dati; tūkst. EUR) uz 1000 iedzīvotājiem
4. Kopējā peļņa (2015.gada dati; tūkst. EUR) uz 1000 iedzīvotājiem
5. Uzņēmuma ienākuma nodoklis (2015.gada dati) uz 1000 iedzīvotājiem
Minētie statistikas rādītāji izvēlēti, lai kodolīgā veidā atspoguļotu gan uzņēmēju sekmes, gan arī novērtētu uzņēmēju pozitīvo devumu pašvaldībai un sabiedrībai. Indeksā netiek ietverti valsts un pašvaldību uzņēmumi, to finanšu rādītāji.
2.daļa. Kvalitatīva pašvaldību aptauja par paveiktajām darbībām no 2015.gada līdz šim brīdim (2016.gada rudens) investīcijām draudzīgas vides izveidē (60% īpatsvars indeksā). Pašvaldību aptaujas vērtējumu veido: pašvaldību rīcības apkopojums, kas tiek novērtēts pēc noteikta punktu skaita atbilstoši jautājuma specifikai. Atsevišķos jautājumos, maksimālais punktu skaits ir 2.
Kvalitātīvo datu rezultātu reitings un kvantitatīvo datu rezultātu reitings tiek apkopots, izmantojot, svērto reitinga vidējā rādītāja metodi (weighted average of raitings).

‘’Investīcijām draudzīgākās pašvaldības’’ indeksa rezultāti: mbd-2016-indekss.

Fotogrāfijas no ‘’Mazā biznesa dienas sagaidīšanas konferences’’ un indeksa ‘’Investīcijām draudzīgākā pašvaldība’’ atvēršanas pasākuma apskatāmas šeit:

Iniciatīvu ‘’Atbalsti mazo biznesu!’’ un Mazā biznesa dienu šogad stiprina: ‘’SEB Banka’’, ‘’Altum’’, ‘’Rīgas Centrāltirgus’’, atbalsta: ‘’Lursoft’’, ‘’Latvijas Pasts’’, kā arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, Rīgas dome, Latvijas Pašvaldību savienība, informē: ziņu aģentūra ‘’LETA’’, ‘’Latvijas Avīze’’, ‘’Dienas Bizness’’ un ‘’iFinanses’’.

Papildu informācija:
Latvijas MVU interneta vietne: www.savieniba.lv  Facebook.com/Latvijas-Biznesa-savienība
Iniciatīvas ”Atbalsti mazo biznesu” interneta vietne: www.mazabiznesadiena.lv  Facebook/AtbalstiMazoBiznesu Twitter: AtbalstiMazo

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s