Mazie un vidējie uzņēmumi (MVU) ziņo par lejupslīdi, tomēr tā nav tik strauja, kā prognozēts: MVU klimata indekss sasniedz 77.1, tomēr neziņa par nākotni saglabājas

Posted on Updated on

SMEunited iepazīstina ar jaunākajiem ES MVU Barometra rezultātiem 2019. gada rudenī. MVU ziņo par labvēlīgākām perspektīvām salīdzinājumā ar pagājušo pusgadu. MVU Klimata indekss 2019. gada rudenim palielinājās par 0,5 punktiem, sasniedzot 77,1 punktu, kas ir uzlabojums, bet vēl nebūt nav maksimums. To var attiecināt arī uz faktu, ka daudzi notikumi, par kuriem līdz 2018. gada beigām bija jābaidās, piemēram, Brexit un ASV un Ķīnas tirdzniecības konflikti, 2019. gada pirmajā pusgadā nekļuva par realitāti. Turklāt politiskā un ekonomiskā krīze Francijā un Itālijā izgaist. Tomēr to valstu uzticība, kuras visvairāk ietekmē Brexit, vēl vairāk samazinās. Pozitīvi ir tas, ka MVU gūst labumu no nodarbinātības un algu pieauguma, kas joprojām veicina iekšējo pieprasījumu Eiropā. Visbeidzot, šķiet, ka MVU joprojām ir diezgan neskaidri attiecībā uz nākotni kopumā, taču tie ir mazāk norūpējušies par tiešajām sekām uz pašu uzņēmumiem.

“Jaunākais MVU barometrs liecina, ka MVU Eiropā pagājušajā pusgadā bijuši pārāk pesimistiski attiecībā uz MVU, un tagad tie sākuši dot nedaudz pozitīvāku perspektīvu,” teikts SMEunited prezidente Ulrike Rabmer-Koller paziņojumā par MVU barometru 2019. gada rudenim. “Tomēr tās negaida progresu ekonomikas pašreizējā negatīvajā tendencē: attiecībā uz vispārējo situāciju MVU gaidas noteikti ir uz lejupejošu tendenci, un uzticības kritums ir 4,6, salīdzinot ar iepriekšējo gadu.”

Nozares, kas atkarīgas no iekšējā pieprasījuma, uzrāda stabilāku attīstību. Tas jo īpaši attiecas uz būvniecību, kur MVU piedzīvoja īpaši pozitīvu pusgadu. MVU šajā jomā piedzīvo diezgan labu sezonu sakarā ar iekšējā pieprasījuma pieaugumu, zemajām hipotēku izmaksām un augošajām mājokļu cenām.

Ir zīmīgi, ka MVU perspektīva ir optimistiskāka, nekā var liecināt par vispārējo situāciju. Mūsu skaitļi liecina, ka, lai gan MVU pašreizējo politisko un ekonomisko vidi noteikti uztver kā diezgan negatīvu, to prognozes attiecībā uz savu uzņēmumu nākotni patiesībā neatbilst šim viedoklim. Lai gan kopējais gaidīto skaits ir līdz 3,5, apgrozījuma un nodarbinātības rādītāji ir attiecīgi 8,6 un 6,8. Tas nozīmē, ka uzņēmumi netic šīs nenoteiktības spēcīgai ietekmei uz saviem uzņēmumiem tuvākajā nākotnē”.

Latvijas Biznesa savienības valdes priekšsēdētājs Eduards Filippovs uzsver, ‘’Lai saglabātu ekonomikas atveseļošanos un atbalstītu MVU izaugsmi, nākamās Eiropas programmās galvenā uzmanība būtu jāpievērš prasmju attīstībai, konkurētspējai un inovācijai, jo īpaši digitalizācijas un aprites ekonomikas jomās. MVU jo īpaši ir vajadzīgi pareizie instrumenti, lai veiktu transformāciju. Ir nepieciešami turpmāki uzlabojumi normatīvajā vidē, un jaunajai Eiropas Komisijai būtu vairāk jākoncentrējas uz vienlīdzīgiem konkurences apstākļiem un taisnīgumu attiecībā uz visiem uzņēmumu veidiem un izmēriem.’’

SME barometrs 2019 

 

Eduards Filippovs

Latvijas Biznesa savienības valdes priekšsēdētājs

e-pasts: eduards.filippovs@savieniba.lv

tālr.: 29247037.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s