Forbes Baltic 18.01.2021. publiskoja pētījumu, kas apliecināja, ka lielākais MVU izaicinājums šajā gadā būs spēja piemēroties pandēmijas diktētajām pārmaiņām

Posted on Updated on

Turpinoties pandēmijas otrajam vilnim, lielākais izaicinājums maziem un vidējiem uzņēmumiem (MVU) šogad būs saglabāt finanšu veselību un piemēroties ierobežojumu diktētajām pārmaiņām, liecina faktoringa kompānijas Factris un Latvijas Biznesa savienības analīze.

Kā atklāj Latvijas Bankas dati, atsevišķu nozaru uzņēmumi pērn arī krīzē spēja pielāgot darbību un izmaksas, kāpinot ne vien apgrozījumu, bet arī pelnītspēju. Pērn 3. ceturksnī rentabilitāte pieauga un pat pārsniedz 2019. gada līmeni apstrādes rūpniecībā (t.sk. gan pārtikas, gan arī citās apakšnozarēs), informācijas tehnoloģiju pakalpojumos, lauksaimniecības, mežsaimniecības un zivsaimniecības nozarēs, kā arī būvniecībā.

Oficiālā statistika par MVU darbību 2020. gadā vēl tiek apkopota. Taču ir skaidrs, ka cerīgie 3. ceturkšņa rādītāji, kad lielākajās tautsaimniecības nozarēs, īpaši izklaides, ēdināšanas un izmitināšanas jomā pēc pavasara krituma bija vērojams apgrozījuma un peļņas kāpums, 4. ceturksnī  vairumam uzņēmumu  Covid-19 otrā viļņa dēļ neturpinājās. Arī šogad janvārī situācija vairumam MVU ir ļoti smaga, norāda Eduards Filippovs, Latvijas Biznesa savienības valdes priekšsēdētājs.

Lai piemērotos krīzei, E. Filippovs uzskata, ka Latvijas MVU jātiecas īstenot praksē trīs būtiskas ilgtermiņa pamatnostādnes.

Pirmkārt, jāiedzīvina Eiropas Savienības zaļās politikas principi, kur MVU lielākais izaicinājums ir attīstīt jaunus, inovatīvus, videi nekaitīgus produktus, tehnoloģijas un pakalpojumus. Otrkārt, jāvirzās uz aprites ekonomikas principu piemērošanu esošajos ražošanas un uzņēmējdarbības modeļos, samazinot resursu patēriņu, atkritumu apjomu un vides piesārņojumu. Trešais virziens ir digitalizācija, panākot plašāku inovatīvu digitālu risinājumu izstrādi un izmantošanu, kur Latvijas MVU būtiski atpaliek no Eiropas valstīm, piemēram, e-komercijā u.c.

“Pandēmijas ietekmē iekšējais tirgus sašaurinās, naudas apjoms, pirktspēja krīt, tāpēc mūsu MVU ir jādomā, kā paplašināt preču un pakalpojumu pārdošanu citos tirgos, jāveicina eksportspēja, kas bez digitalizācijas nav iespējams,” uzsver E. Filippovs. Digitalizācija sniedz pozitīvu pienesumu, piemēram, iekšējo procesu sakārtošanā, attālināta darba iespēju un e-komercijas risinājumu ieviešanā, kas ir nozīmīgi biznesa nepārtrauktībai, lai stiprinātu tā noturību.

Ļoti aktuāla pandēmijas apstākļos MVU ir finanšu plūsmas plānošana, ko krīzes laikā arvien biežāk apgrūtina kavēta rēķinu apmaksa par precēm un pakalpojumiem un līdz ar to – neparedzams apgrozāmais kapitāls, kas apgrūtina uzņēmumu darbu.

Rakstā E. Filippovs atzīst – MVU jākļūst krīzes laikā zinošākiem finansējuma piesaistes jautājumos, izmantojot gan valsts atbalsta programmas, gan garantiju un riska kapitāla instrumentus, gan dažādus alternatīvus finansējuma avotus. Liels izaicinājums MVU ir arī šogad ieviestās nodokļu izmaiņas, kas palielina izmaksu slogu uzņēmējiem un var apgrūtināt naudas plūsmas sabalansēšanu, norāda E. Filippovs.

Pilnu rakstu aicinām skatīt: ŠEIT https://forbesbaltics.com/lv/zinas/raksts/mvu-izaicinajums

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s