Latvijas pieredze, iekarojot Eiropas Savienības tirgu, var kalpot kā bākuguns Austrumu partnerības valstīm

Posted on Updated on

Viesojoties Tbilisi un Baku, Latvijas Biznesa savienības pārstāvji uzsvēra, ka, lai sasniegtu veiksmīgus eksporta rezultātus, nepietiek tikai ar valdību noslēgtiem līgumiem. Pašiem uzņēmumiem ir jābūt aktīviem un jāgatavojas nopietnai cīņai ar ES uzņēmējiem, kas var pretoties jaunu konkurentu ienākšanai pārpildītajā Eiropas tirgū. Ne mazāk svarīgs ir valdību praktisks atbalsts mazo un vidējo uzņēmumu eksporta centieniem.

Vizītes laikā norisinājās divi semināri Tbilisi un Baku uzņēmēju organizāciju pārstāvjiem kā arī apaļā galda diskusija Tbilisi ar visu partnervalstu, Gruzijas valsts pārvaldes un uzņēmēju organizāciju pārstāvju dalību.

“Gruzija šobrīd ir nokļuvusi tik tālu jūrā, kad vairs nav redzams krasts. Latvijas pieredze mums var noderēt kā bākuguns, kas rāda vienu no ceļiem pa kuru varam doties” tā apaļā galda diskusijā Tbilisi uzsvēra ES Austrumu partnerības Pilsoniskās sabiedrības foruma uzraudzības komitejas pārstāvis no Gruzijas Kakha Gogolashvili.

Uzrunājot semināra dalībniekus Baku İlqar Ehtiram Huseynlı, Sociālo stratēģisko pētījumu un analītiskās izpētes apvienības prezidents atzina, ka pievienošanās DCFTA var kalpot Azerbaidžānai kā stimuls eksporta dažādošanai, mazinot ekonomikas atkarību no naftas. Standarti, kas būtu jāievēro arī var palīdzēt padarīt pārtiku drošāku, ne tikai eksportam, bet arī vietējiem iedzīvotājiem.

Semināru laikā Tbilisi un Baku Latvijas Biznesa savienības valdes priekšsēdētājs Eduards Filippovs iepazīstināja par Latvijas uzņēmumu labo un ne tik veiksmīgo pieredzi iekarojot ES tirgu un ES uzņēmumu taktikām cīnoties pret jaunu konkurentu ienākšanu tirgū. Iepazīstinot ar Latvijas pieredzi, viņš norādīja, ka eksporta veicināšanā būtiska nozīme ir atbalstam, ko mazajiem uzņēmumiem var sniegt valsts. Īpašu interesi gan Gruzijā, gan Azerbaidžānā raisīja Attīstības finanšu institūcijas “Altum” administrētā “Eksporta kredītu garantiju” programma, kas tika atzīta par labu piemēru tam, kā iespējams mazināt eksportētāju riskus.

Praktiskajos semināros, Latvijas Biznesa savienības padomnieces Guntas Misānes vadībā tika identificēti iespējamie Gruzijas un Azerbaidžānas eksporta produkti un meklētas labākās stratēģijas šo produktu eksportam uz Eiropas Savienību. Šīs idejas tiks apkopotas rokasgrāmatā, kas tiks izstrādāta projekta gaitā.

Nākošais praktiskais seminārs norisināsies augustā Kišiņevā.

Informācijai

Projektu „Kā izmantot ES atvērto tirgu: praktisks ceļvedis mazajiem un vidējiem uzņēmumiem par Padziļinātas un visaptverošas brīvās tirdzniecības zonu balstoties Latvijas pieredzē” (“Benefitting from EU open market: SMEs practical guide to DCFTA learning from experience of Latvia”) īsteno:

Vairāk par projektu

Projektu atbalsta Austrumu partnerības Pilsoniskās sabiedrības foruma (Eastern Partnership Civil Society Forum (EaP CSF) pārfinansēšanas grantu programma. Ar pārfinansēšanas programmu EaP CSF atbalsta projektus Austrumu partnerības valstīs ar reģionālu dimensiju, kas palīdzēs izpildīt EaP CSF misiju un uzdevumus. Pārfinansēšanas grantu programmu atbalsta Eiropas Savienība un National Endowment for Democracy fonds. 2017. gada grantu shēmas ietvaros pieejami ir 260 000 EUR. Granti ir pieejami NVO no Austrumu partnerības un ES valstīm. Atbalsta mērķa nozares ir demokrātija un cilvēktiesības, ekonomiskā integrācija, vide un enerģētika, kontakti starp cilvēkiem, sociālā un nodarbinātības politika.

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības atbalstu. Par tās saturu pilnībā ir atbildīga Latvijas Biznesa savienība un tā nekādā veidā neatspoguļo Eiropas Savienības viedokli.

 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s