SMEunited jaunākais ES MVU barometrs liecina par vēl nebijušu kritumu uzņēmējdarbības klimata rādītājos

Posted on Updated on

SMEunited jaunākais ES MVU barometrs liecina par vēl nebijušu MVU uzņēmējdarbības klimata kritumu, ko izraisījusi Covid-19 pandēmija. Tas, galvenokārt, skaidrojams ar ļoti negatīviem pēdējā pusgada rezultātiem, bet arī otrā pusgada gaidas ir zemas. Tādējādi MVU klimata indekss samazinās par 18,8 punktiem, sasniedzot 54,6 punktus, kas ir zemākais līmenis, kāds jebkad reģistrēts.

Vienlaikus ir arī būtiskas atšķirības attiecībā uz krīzes ekonomisko ietekmi. Pēc vairāku gadu izlīdzināšanās starp ziemeļiem un dienvidiem pašreizējā krīze atkal palielināja plaisu līdz 15,8 punktiem. Tam, cik strikta bija ekonomiskās darbības apturēšana, cik stipra bija veselības aprūpes sistēma un, cik fiskāli jaudīgi spēja reaģēt dalībvalstis, ir liela nozīme.

Šodien, 12.oktobrī, SMEunited Ekonomikas un fiskālās politikas direktors Gerhards Huemer iepazīstināja ar jaunāko ES MVU barometru. Gerhards Huemer, iepazīstinot ar ES MVU barometra rudens izdevumu, teica: “Mūsu jaunākais MVU barometrs liecina, ka krīze ir smagi ietekmējuši MVU un jo īpaši tie ir būtiski ietekmējusi daudzas pakalpojumu nozares.” Nākotnē SMEunited saredz zināmu cerību, jo pašreizējā pusgada rādītāji visās kategorijās uzlabojas. Tomēr Huemer kungs atzīmēja, ka “situācija rudenī ne tuvu neatgriezīsies normālā līmenī, un pirmās pazīmes liecina, ka nākamāo mēnešu laikā otrais pandēmijas vilnis uzsāktos uzlabojumus apstādinās”. Jebkurā gadījumā MVU negaida reālu atveseļošanos īstermiņā.

Huemer arī uzsvēra, ka “pēdējā laika posmā būvniecības nozare piedzīvoja mazāku kritumu salīdzinājumā ar citiem, gūstot labumu no renovācijas darbiem un pieaugot pieprasījumam pēc ērtākiem mājokļiem”. No otras puses, individuālo pakalpojumu nozare, tostarp viesmīlība, mazie mazumtirgotāji un kosmētikas nozare, vairāk cieta no krīzes un ziņoja par sliktākajiem rādītājiem. Lai pārvarētu krīzi un atjaunotu ekonomiku, Gerhard Huemer cita starpā iesaka, ka izaugsmes potenciāla un ekonomikas elastīguma palielināšanai būtu jāfokusē atveseļošanas programmas, turpinot COVID atbalsta pasākumus, ja tie ir nepieciešami un pamatoti, un atbalstot inovāciju un pāreju uz digitālu un videi nekaitīgāku ekonomiku.

Latvijas Biznesa savienības valdes priekšsēdētājs Eduards Filippovs uzsver, “Latvijas MVU atbalstam ir jāturpina nodrošināt normatīvās vides elastību nodarbinātības atbalstam un maksimāli ir jāizvairās no jaunu apgrūtinošu tiesību aktu ieviešanas. Labāka regulējuma piemērošanas principi ir svarīgāki nekā jebkad agrāk. Šajā kontekstā mēs arī iesakām atlikt noteiktu politiku iniciatīvas, jo īpaši tās, par kurām pašlaik notiek konsultācijas, piemēram, nodokļu politikas izmaiņas, kas šādos apstākļos var bremzēt esošo uzņēmējdarbības aktivitāti. MVU šobrīd cīnās ar Covid-19 krīzes ekonomiskajām sekām un cenšas piemēroties jaunās realitātes apstākļiem.”

Vairāk: https://smeunited.eu/news/smes-expect-only-slow-recovery-from-crisis

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s